Blog Kalmedica

dbanie o oczy

Człowiek jest stworzeniem, które w przeciwieństwie do innych zwierząt, doświadcza otaczającą go rzeczywistość przede wszystkim zmysłem wzroku. Jest on dla nas niezbędny do sprawnego funkcjonowania i cieszenia się z wielu doznań. Dlatego, kiedy wzrok się psuje, a my widzimy coraz gorzej, odczuwamy to szczególnie dotkliwie. Nie możemy bezpiecznie prowadzić samochodu, pracować przy komputerze ani swobodnie uczestniczyć w życiu kulturalnym (czytać książek czy oglądać telewizji).

operacja powiek

Z wiekiem nasza skóra traci swoją sprężystość i elastyczność, co powoduje powstawanie zmarszczek, a u niektórych osób może objawiać się także pod postacią zbyt dużej ilości tkanki skórnej w okolicy powiek górnych albo dolnych. Takie zjawisko jest najczęściej nazywane opadającymi powiekami, a osoby, które je mają, wyglądają przez nie na dużo starsze, ciągle zasmucone i niewyspane. Operacje opadających powiek mają więc uzasadnienie z estetycznego punktu widzenia, ale okazuje się, że nie on jest tu najistotniejszy.

niedowidzenie

Termin niedowidzenie wywodzi się od łacińskiego słowa amblyopia stosowanego na określenie pogorszenia się ostrości widzenia jedno lub obuocznego. W praktyce jednak niedowidzenie polega na stopniowym zmniejszaniu się ostrości pola widzenia jednego lub obu oczu. Dzieje się tak, ponieważ światło pada tylko na część siatkówki oka, np. na skutek odchylenia oka od normalnego położenia, jak to ma miejsce w przypadku nieleczonego zeza u dzieci poniżej ósmego roku życia, czyli na etapie rozwoju narządu wzroku oraz nerwów wzrokowych. 

jaskra

Jaskra jej bardzo popularną chorobą oczu. Nie wiadomo czym dokładnie jest jaskra. Charakteryzuje się ja jako zespół chorób oczu, które stopniowo prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych, w wyniku czego dochodzi do upośledzenia przedniego odcinka oka i utraty wzroku. Ślepota wywołana tą chorobą jest niestety nieodwracalna, dlatego tak istotnym staje się wczesne jej wykrycie i działania mające na celu zatrzymanie postępowania procesu chorobotwórczego. 

retinopatia

Retinopatia wcześniacza jest to choroba siatkówki oka, która dotyczy dzieci urodzonych przed 37 tygodniem życia płodowego. Ma ona związek ze skrajnym wcześniactwem, czyli dziećmi, które przyszły na świat przed 32. tygodniem ciąży. Dzieci nie mają w pełni wykształconych naczyń siatkówki. Po porodzie dochodzi do zmian w ciele szklistym, a także naczyniach siatkówki. Dane statystyczne wskazują, że retinopatia występuje u ok. 15% wcześniaków.

badanie wzroku

Wady wzroku mogą być nabyte lub wrodzone i sprawiają, że człowiek widzi nieostro. Wynika to z nieprawidłowej pracy układu optycznego oka. Przyczyną problemów jest najczęściej nieprawidłowość akomodacji oka. Dochodzi do tego, gdy obraz nie jest skupiony na siatkówce, gdyż rogówka lub soczewka nie załamują dobrze światła. Dobre widzenie jest możliwe, gdy światło wpadające do oka znajduje się dokładnie na siatkówce zlokalizowanej wewnątrz gałki.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  9:00 - 17:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

klinikakalmedica@gmail.com

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz