Blog Kalmedica

dziecko w okularach

Jeżeli u swojego dziecka zaobserwujesz często występujące bóle głowy, oczu, mrużenie powiek, bardzo częste mruganie czy łzawienie oczu, powinieneś jak najszybciej udać się do okulisty na konsultację medyczną. Wymienione powyżej objawy mogą bowiem sugerować, że u Twojej pociechy rozwija się wada wzroku. Wczesne wykrycie wady wzroku u dziecka zdecydowanie zwiększa szanse na jej wyleczenie. Wady, które zostaną zignorowane, z czasem będą się pogłębiać, co będzie skutkować coraz gorszym widzeniem, które ma bezpośredni wpływ na wyniki w nauce oraz na przyszłą jakość życia.

akomodacja oka

Akomodacja oka to fizjologiczny proces polegający na dostosowywaniu się oka do oglądania obiektów, które znajdują się w różnych odległościach. Aby móc ostro i wyraźnie widzieć przedmioty, oko musi za każdym razem dobierać odpowiednią długość ogniskowej układu optycznego. Kiedy patrzymy na obiekt znajdujący się blisko nas, moc soczewki oka zwiększa się. 

dbanie o oczy

Człowiek jest stworzeniem, które w przeciwieństwie do innych zwierząt, doświadcza otaczającą go rzeczywistość przede wszystkim zmysłem wzroku. Jest on dla nas niezbędny do sprawnego funkcjonowania i cieszenia się z wielu doznań. Dlatego, kiedy wzrok się psuje, a my widzimy coraz gorzej, odczuwamy to szczególnie dotkliwie. Nie możemy bezpiecznie prowadzić samochodu, pracować przy komputerze ani swobodnie uczestniczyć w życiu kulturalnym (czytać książek czy oglądać telewizji).

operacja powiek

Z wiekiem nasza skóra traci swoją sprężystość i elastyczność, co powoduje powstawanie zmarszczek, a u niektórych osób może objawiać się także pod postacią zbyt dużej ilości tkanki skórnej w okolicy powiek górnych albo dolnych. Takie zjawisko jest najczęściej nazywane opadającymi powiekami, a osoby, które je mają, wyglądają przez nie na dużo starsze, ciągle zasmucone i niewyspane. Operacje opadających powiek mają więc uzasadnienie z estetycznego punktu widzenia, ale okazuje się, że nie on jest tu najistotniejszy.

niedowidzenie

Termin niedowidzenie wywodzi się od łacińskiego słowa amblyopia stosowanego na określenie pogorszenia się ostrości widzenia jedno lub obuocznego. W praktyce jednak niedowidzenie polega na stopniowym zmniejszaniu się ostrości pola widzenia jednego lub obu oczu. Dzieje się tak, ponieważ światło pada tylko na część siatkówki oka, np. na skutek odchylenia oka od normalnego położenia, jak to ma miejsce w przypadku nieleczonego zeza u dzieci poniżej ósmego roku życia, czyli na etapie rozwoju narządu wzroku oraz nerwów wzrokowych. 

jaskra

Jaskra jej bardzo popularną chorobą oczu. Nie wiadomo czym dokładnie jest jaskra. Charakteryzuje się ja jako zespół chorób oczu, które stopniowo prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych, w wyniku czego dochodzi do upośledzenia przedniego odcinka oka i utraty wzroku. Ślepota wywołana tą chorobą jest niestety nieodwracalna, dlatego tak istotnym staje się wczesne jej wykrycie i działania mające na celu zatrzymanie postępowania procesu chorobotwórczego. 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz