Endoprotezoplastyka stawu biodrowegoRyc 1 . Obraz anatomiczny zdrowego stawu biodrowego

zdrowy staw biodrowy

Na czym polega zabieg?
Zabieg endoprotezoplastyki polega na usunięciu zniszczonego stawu biodrowego i zastąpieniu go stawem sztucznym, tzw. endoprotezą.

Cel zabiegu:

 • Celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowych funkcji i ruchomości stawu biodrowego, a także zniesienie towarzyszących mu objawów bólowych.


Czym jest endoproteza?

Endoproteza to sztuczny element, mocowany w kości udowej. Składa się z trzpienia (wykonanego ze stopu metali), głowy (ceramicznej lub ze stopu metali) oraz metalowej panewki z wkładką (ceramicznej, bądź z tworzywa sztucznego).

Implanty wykonywane są wyłącznie z materiałów biokompatybilnych – nieszkodliwych dla zdrowia ludzkiego, odpornych na niszczenie na skutek codziennej eksploatacji.

Panewka i trzpień mogą być mocowane bezpośrednio do kości lub za pomocą specjalnego kleju - „cementu”.

Wybór konkretnego typu endoprotezy jest uzależniony od kilku czynników, takich jak: przyjęta technika operacyjna, stopień zmian zwyrodnieniowych, wiek pacjenta i ogólny stan zdrowia.


Ryzyko zabiegu:

 • Zabieg endoprotezoplastyki kończy się powodzeniem w 90% przypadków, a prawdopodobieństwo powikłań pooperacyjnych jest znikome.
 • Ryzyko powikłań da się jeszcze bardziej zniwelować, poprzez prowadzenie właściwej profilaktyki okołooperacyjnej, leczenie schorzeń dodatkowych oraz przestrzeganie zaleceń przed- i pooperacyjnych.


Jak przebiega wizyta kwalifikacyjna?

Przed zakwalifikowaniem na zabieg, przeprowadzana jest wizyta ze specjalistą ortopedą. Lekarz zbiera informacje nt. przeszłości chorobowej, przyjmowanych leków i objawów schorzenia.
Rozpoznaniu towarzyszy szczegółowe badanie narządu ruchu. Pacjent uzyskuje również skierowanie na badania ogólne i obrazowe.


Wymagane badania ogólne i obrazowe:

 • Morfologia krwi,
 • Jonogram,
 • Koagulogram,
 • Oznaczenie grupy krwi,
 • Szczepienie przeciwko WZW typu B (min. dwie dawki),
 • Ekg,
 • Rtg klatki piersiowej,
 • Rtg stawu biodrowego.

 

Przebieg zabiegu:
Rodzaj znieczulania: zewnątrzoponowe
Czas trwania: 1-3 godziny


W trakcie wykonywania zabiegu dochodzi do odcięcia kości udowej wraz z głową kości oraz do pogłębienia panewki kości miedniczej.

odcięcia kości udowej


Usunięte elementy stawu są zastępowane przez endoprotezę – część udową wraz z panewką. 

pogłębienia panewki


Więcej informacji odnośnie zabiegu (wskazania, przeciwwskazania, stopnie zaawansowania choroby) uzyskają Państwo w trakcie konsultacji z naszym specjalistą. Zachęcamy też do zapoznania się z pozostałymi usługami medycznymi Kliniki Kalmedica, m.in. tymi dotyczącymi chirurgii ręki.

 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz