AMD – choroba oczu i jej leczenie


Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem

Age - related macular degeneration AMD to choroba oczu obejmująca centralny obszar dna oka. To miejsce nazywa się plamką. Jest ona odpowiedzialna za widzenie centralne przez co odpowiada za wykonywanie codziennych czynności – czytanie, jazdę samochodem czy rozpoznawanie ludzkich twarzy. Wśród dorosłych AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty, a ujawnia się dopiero między 50 a 60 rokiem życia. Zwykle zmiany dotyczą obu oczu, choć nie muszą pojawiać się jednocześnie i ich zaawansowanie może być różne.

Objawy choroby oczu AMD:

 • Zniekształcone widzenie linii prostych.
 • Trudności w czytaniu - litery są zamazane i niewyraźne.
 • Obniżone poczucie kontrastu i widzenia barwnego - trudności w rozróżnianiu kolorów.
 • Problemy z widzeniem środka obrazu - ciemna plama w centrum widzenia.
 • Zniekształcenie obrazu - powiększenie lub jego pomniejszenie.

Wyróżniamy 2 postacie AMD

Postać sucha:

Jest to postać, która występuje najczęściej i dotyczy około 85% pacjentów. Jest to także łagodniejszy typ zwyrodnienia plamki na oku, cechujący się powolnym postępowaniem choroby. W tym przypadku obumierające komórki odpowiedzialne za prawidłowe odbieranie wrażeń wzrokowych i funkcjonowanie siatkówki powodują stopniową utratę centralnego widzenia. Komórki odkładają się w postaci tzw. druz, tworząc ograniczone, punktowe obszary. Z czasem te obszary się powiększają i zlewają ze sobą. Rozwój AMD pod tą postacią prowadzi do spadku ostrości widzenia w części centralnej rogówki oraz może doprowadzić nawet do ślepoty.

Postać wysiękowa (mokra):

Stanowi 15% zdiagnozowanych przypadków. Przebieg tej postaci AMD jest szybszy i przybiera cięższe skutki niż w przypadku postaci suchej. Powstają wtedy nadmiernie kruche, nieszczelne i nieprawidłowe naczynia krwionośne w okolicy plamki. Tworzą one błonę podsiatkówkową. W wyniku rozwoju tych naczyń mogą pojawić się obrzęki siatkówki oraz gromadzenie się płynu, a także wylew krwi do ciała szklistego i siatkówki. W końcowym stadium może dojść do powstania tarczowej blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki. W niektórych przypadkach postać wysiękowa AMD może doprowadzić do bardzo szybkiej utraty wzroku - nawet w ciągu kilku dni.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

Wobec suchej postaci AMD jedyną znaną metodą leczenia jest profilaktyka. W przypadku wysiękowej postaci AMD stosuje się trzy metody:

 • Metoda fotodynamiczna – polega na wprowadzeniu do krwi barwników, które wiążą się z nowo tworzącymi się błonami i naczyniami. Następnym etapem zabiegu jest niszczenie ich za pomocą lasera.
 • Metoda chirurgiczna polegająca na przesuwaniu siatkówki.
 • Metoda farmakologiczna lekiem.

Dwie pierwsze metody uznano za mało skuteczne i o wysokim ryzyku powikłań.

Trzecią metodą jest terapia farmakologiczna lekiem, która przynosi bardzo dobre rezultaty. Lek pomaga zatrzymać wyciek z naczyń krwionośnych i ich rozrost. Może także naprawić część już powstałych uszkodzeń. Lek podawany jest do wnętrza oka w postaci zastrzyku. Zwykle lekarz zaleca stosowanie przeciwbakteryjnych kropli do oczu na kilka dni przed zabiegiem, aby zapobiec infekcji. Przed samym zabiegiem oko zostaje znieczulone tak, aby podanie leku było bezbolesne. Pacjent może odczuć jedynie niewielki ucisk podczas podawania leku. Po zabiegu biała część oka może być zaczerwieniona, a pacjent może widzieć ruchome plamy lub punkty. Nie jest to jednak nic nieprawidłowego, a objawy ustępują po kilku dniach.

Czynniki ryzyka przy zwyrodnieniu siatkówki plamki (AMD):

 • Wiek - szczególnie osoby po 50 roku życia.
 • Płeć - na wystąpienie choroby szczególnie narażone są kobiety po menopauzie.
 • Nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, miażdżyca, otyłość, wysoki poziom cholesterolu.

Uwarunkowania genetyczne:

 • Nadwzroczność - wada ta jest często związana z zaburzeniami kształtu rogówki, co może negatywnie wpływać na siatkówkę.

W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z kliniką Kalmedica w Kaliszu.

 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz