Zaćma to groźna, a jednocześnie bardzo podstępna choroba soczewki oka. Według WHO jest najczęstszą przyczyną upośledzenia narządu wzroku. Niestety przez długi czas może postępować bezobjawowo, przez co pacjenci niejednokrotnie trafiają do gabinetu okulistycznego w zaawansowanym stadium. Choroba rozwija się latami, a głównym dostrzegalnym objawem jest stopniowa utrata ostrości widzenia. Pojawia się tzw. zamglone widzenie, matowe widzenie barw i podwójnych konturów obrazu. W przypadku stwierdzenia wymienionych objawów niezbędna jest niezwłoczna wizyta u okulisty. Bez stosownej interwencji lekarskiej postępująca zaćma może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Jednocześnie należy pamiętać, że jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny — małoinwazyjny, bezpieczny i obarczony wysokim poziomem powikłań. Można go wykonać w ramach prywatnej opieki medycznej, czyli odpłatnie, a także w ramach refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia. Ta druga opcja jest bezpłatna, a więc znacznie atrakcyjniejsza dla wielu pacjentów. Wiele osób obawia się jednak, że decydując się na zabieg w ramach NFZ, trzeba będzie przygotować się nie tylko na długie kolejki i wiele miesięcy oczekiwania. Nie musi tak być, jeśli skorzystamy z usług odpowiedniej placówki. Jak i gdzie warto wykonać operację zaćmy w ramach refundacji NFZ? Wyjaśniamy w dalszej części wpisu.

Bezpłatna operacja zaćmy w ramach refundacji NFZ 

Na operację zaćmy wykonaną w ramach refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia może zdecydować się każdy pacjent, który jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym. Wówczas zarówno zabieg, jak i wszystkie koszty wizyt i badań pokrywane są przez NFZ — zatem całkowicie bezpłatnie dla pacjenta.

Niezbędne jest jednak uzyskanie skierowania od lekarza okulisty, który podejmuje decyzję o konieczności wykonania operacji usunięcia zaćmy. Wcześniej niezbędna jest oczywiście wizyta kwalifikująca, podczas której wykonywane są niezbędne badania, w tym m.in. badanie ostrości wzroku, badanie dna oka, stan zaawansowania zaćmy. Na podstawie przeprowadzonych badań okulista stwierdza, czy pacjent kwalifikuje się do wpisania na listę oczekujących na operację zaćmy refundowaną przez NFZ.

Na NFZ bez kolejki? To możliwe!

Wielu pacjentów obawia się, że decydując się na operację zaćmy w ramach NFZ, konieczne będzie wielomiesięczne oczekiwanie. Tak jednak wcale nie musi być. Zależy to od placówki medycznej. W naszej kaliskiej Klinice Kalmedica leczenie zaćmy przeprowadzane jest w ramach umowy z NFZ, a więc całkowicie bezpłatnie dla pacjenta, a dodatkowo bez kolejek. Orientacyjny okres oczekiwania wynosi do ok. 1 miesiąca. Dzięki temu pacjenci nie muszą zbyt długo oczekiwać na operację, a komfort ich życia znacznie szybciej ulegnie poprawie.

Warto przy tym dodać, że nawet w przypadku zabiegów refundowanych pacjent ma prawo wyboru placówki, w której chce poddać się operacji usunięcia zaćmy. Zapraszamy do naszej Kliniki Kalmedica w Kaliszu!

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz