Usuwanie żylaków

Usuwanie żylaków jest zabiegiem chirurgicznym, który pozwala skutecznie pozbyć się żylaków i nadać estetyczny wygląd kończynom dolnym. Celem usuwania żylaków jest też leczenie przewlekłej niewydolności kończynowej, która może prowadzić do zastoju krwi w naczyniach żylnych kończyn dolnych. Żylaki są często spowodowane niewłaściwym stylem życia, brakiem aktywności fizycznej, a niekiedy są uwarunkowane genetycznie. Objawy żylaków najczęściej mają charakter zmian w obrębie skóry kończyn dolnych. Pojawia się wówczas opuchlizna oraz uczucie ciężkości nóg narastające w ciągu dnia, a także bolesne skurcze łydek.

 anatomia zylyanatomia zyly1

Ryc. 1 Anatomia żyły odpiszczelowej

Nasi lekarze chirurdzy oferują pomoc w leczeniu żylaków, które poprzedzają dokładną diagnozą pacjenta. W tym celu wykonują badanie USG Dopplera naczyń żylnych, a następnie sprawdzają, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu usuwania żylaków. Następnie specjalista dostosowuje metodę leczenia do indywidualnych potrzeb chorego.

Podstawową metodą leczenia żylaków kończyn dolnych jest stripping żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, który polega na podskórnym usunięciu niewydolnego naczynia. Niekiedy lekarz może zlecić wykonanie flebektomii, podczas której miejscowo wycina się żylaki. Zabiegi usuwania żylaków wykonywane przez naszych doświadczonych lekarzy chirurgów zapobiegają tworzeniu się obrzęków kończyn dolnych i odbarczają przeciążone żyły.

Jak wygląda zabieg podwiązania lub przecięcia perforatora?

zyla odstrzalkowa

Ryc. 2 Anatomia żyły odstrzałkowej

Zabieg jest zalecany osobom, u których źródłem przecieku jest również niewydolny perforator. Odsłania się go przez wykonanie niewielkiego cięcia skórnego. Następnie podwiązuje się go niewchłanialną nitką lub przecina.

Rekomendujemy Państwu zapoznanie się także z informacjami na temat innych zabiegów chirurgicznych, które są przeprowadzane w naszej Klinice – m.in. operacje plastyki przepuklin brzusznych i pachwinowych oraz zabiegi proktologiczne, w tym leczenie operacyjne żylaków odbytu.

Przygotowanie do zabiegu usuwania żylaków

Przed zabiegiem ważne jest, aby omówić z lekarzem swoją historię medyczną, w tym wszystkie przyjmowane leki, suplementy i zioła. Niektóre preparaty, np. przeciwzakrzepowe, mogą wymagać czasowego odstawienia.

Zwykle nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przed zabiegiem, ale zaleca się lekkie posiłki w dniu poprzedzającym operację. Warto również zapytać lekarza o zalecenia dotyczące spożywania płynów. Wskazane jest też unikanie ciężkich ćwiczeń lub innej intensywnej aktywności fizycznej na kilka dni przed zabiegiem.

W dniu zabiegu należy założyć luźne, wygodne ubranie i przynieść ze sobą kompresyjne pończochy. Istnieje również opcja ich zakupienia bezpośrednio w naszej klinice.

Postępowanie po zabiegu usuwania żylaków

Odpowiednie leki, zalecenia w postępowaniu po zabiegu usuwania żylaków i harmonogram wizyt kontrolnych przekazywany jest przez chirurga. Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje pod opieką kompetentnego personelu. Po opuszczeniu kliniki należy nosić opatrunek uciskowy. Przez okres około 6 tygodni należy unikać przebywania na słońcu czy też korzystania z sauny. Ostatnim etapem rekonwalescencji jest zakładanie rajstop lub pończoch uciskowych.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz