Drobne zabiegi okulistyczne
- Korekcja zaburzeń położenia powiek( podwinięcie i odwinięcie powieki)
- Usunięcie skrzydlika z rekonstrukcją ubytku spojówki
- Usunięcie kępek żółtych
- Usunięcie brodawczaków, kaszaków, torbieli, rogu skórnego, cysty powieki
- Wrastajace rzęsy
Opis zabiegów plastycznych
Proces starzenia się naszego organizmu, a także urazy czy niektóre choroby ogólne (nadczynność tarczycy, choroby nerek) oraz choroby wrodzone (zespół Ehlersa-Danlosa) wpływają na spadek elastyczności skóry. Daje to obraz nadmiernej ilości tkanki skórnej w obrębie powiek dolnych lub górnych. Problem staje się kłopotliwy nie tylko z kosmetycznego punktu widzenia. Bardzo często zaburza on również codzienne funkcjonowanie, zaburzając możliwości czytania, oglądania telewizji czy jazdę samochodem. Pacjenci skarżą się nie tylko na nadmiar skóry, ale na tzw. "poduszki pod oczami". Są one wynikiem przepukliny tłuszczowej spowodowanej osłabieniem przegrody oczodołowej w głębszych partiach powiek. Blefaroplastyka to zabieg, który ma na celu usunięcie zarówno nadmiaru skóry, jak i kłopotliwych poduszek tłuszczowych.
Ectropion, inaczej odwinięcie powieki jest najczęściej związane z procesem starzenia się oraz wiotczenia tkanek otaczających oko, jak również w wyniku zaburzeń mechanicznych tj. blizny, nowotwory, urazy powiek. Pacjenci mogą także skarżyć się nad nadmierne pieczenie, łzawienie czy ból oka, co jest wynikiem nadmiernej ekspozycji na działanie czynników zewnętrznych. Zabieg rekonstrukcji odwiniętej powieki polega na przywróceniu jej właściwego napięcia położenia poprzez założenie szwów lub wycięcie fragmentu powieki.
Entropion – inaczej podwinięcie powieki. Najczęstszą jego przyczyną jest zwiotczenie mięśni oka, blizny, oparzenia, urazy. Pacjent może się skarżyć na ból oka oraz na pogorszenie widzenia. Rekonstrukcja podwiniętej powieki polega na przywróceniu jej prawidłowego położenia za pomocą specjalnych szwów lub chirurgicznego wzmocnienia mięśni powieki.
Skrzydlik, inaczej pterygium, jest schorzeniem oka, które powstaje przede wszystkim w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. W tym przypadku błona (przyjmująca charakterystyczny wygląd skrzydła) przez długie miesiące rozrasta się w kierunku rogówki oka. Niebezpieczne jest to, że może być to przyczyną znacznego pogorszenia widzenia. Zabieg operacyjny polega na wycięciu skrzydlika i zastąpieniu ubytku przeszczepem spojówki. Po takim leczeniu bardzo ważne są częste kontrole okulistyczne.
Wszystkie zabiegi w naszej klinice w Kaliszu przeprowadzamy w trybie "chirurgii jednego dnia" przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Do dokumentacji medycznej lekarz fotografuje operowaną okolicę przed i po zabiegu.
Przed każdym zabiegiem pacjent wyraża na piśmie świadomą i dobrowolną zgodę na operację. Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz pełne badanie okulistyczne wraz ze zdjęciem. Wyjaśnia na czym będzie polegał zabieg. Jeżeli lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań pacjent otrzymuje termin zabiegu.
Przeciwskazaniami do zabiegu są:
- opryszczka w obrębie twarzy: czerwień wargowa w okolicy powiek,
- zły stan ogólny pacjenta,
- aktywny stan zapalny oczu i/lub aparatu ochronnego oka,
- choroby układu krzepnięcia,
- nieleczone choroby układowe: neurologiczne, układu krążenia, tarczycy,
- nieprawidłowe wyniki krwi,
- źle gojące się rany,
- brak pewności ze strony pacjenta co do słuszności i konieczności przeprowadzenia zabiegu,
- skłonność do patologicznego bliznowacenia tkanek,
- brak wskazań do zabiegu.
Przygotowanie do zabiegu:
- Jeżeli pacjent zażywa jakiekolwiek leki rozrzedzające krew, np. Aspirynę, Acard, Polocard jest zobowiązany do odstawienia tych leków co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze swoim lekarzem rodzinnym i/lub kardiologiem.
- Pacjent jest zobowiązany do wykonania badań tj. morfologia wraz z układem krzepnięcia krwi.
- Pacjent powinien unikać nadmiaru słońca dwa miesiące przed i po zabiegu.
- Osoby palące nie powinny palić papierosów przez co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem, jak również po zabiegu.
Dzień zabiegu:
- W dniu zabiegu pacjent może zjeść lekkie śniadanie i przyjąć swoje stałe leki.
- Podczas zabiegu lekarz przemywa okolice oczu środkiem odkażającym.
- Twarz pacjenta zostaje przykryta sterylną serwetą.
- Następnie chirurg podaje znieczulenie w postaci zastrzyku w okolicę, która będzie operowana.
- Po zabiegu na ranę zakładana jest maść z antybiotykiem i opatrunek.
- Po zabiegu pacjent otrzymuje od lekarza wskazówki co do dalszego postępowania tj. higieny, leczenia, kontroli okulistycznej.
Powikłania po zabiegu:
- Najczęstszymi powikłaniami są obrzęk, krwiaki, ból w okolicy rany, szczypanie, uczucie napięcia. Wszystkie wymienione objawy powinny ustąpić do 7-10 dni po zabiegu.