Laseroterapia jaskry i zaćmy wtórnej
Operacje laserowe przedniego odcinka oka
Klinika Kalmedica wykonuje profesjonalne zabiegi laseroterapii przedniego odcinka oka. Zajmujemy się m.in. leczeniem jaskry i zaćmy wtórnej. W zakres naszych usług wchodzą:
- kapsulotomia laserowa,
- irydotomia laserowa,
- selektywna trabekuloplastyka.
KAPSULOTOMIA LASEROWA
Czym jest kapsulotomia?
Kapsulotomia to zabieg z zakresu laseroterapii przedniego odcinka oka, przeprowadzany z zastosowaniem lasera YAG. Polega na wykonaniu otworu w centrum zmętniałej torebki soczewki.
Zmętnienie torebki tylnej soczewki stanowi jedno z następstw zabiegu usunięcia zaćmy. To postępujący proces, wpływający na pogorszenie jakości widzenia. Z pomocą kapsulotomii jest on jednak odwracalny.
IRYDOTOMIA LASEROWA
Czym jest irydotomia laserowa?
Irydotomia laserowa to zabieg z zakresu laseroterapii przedniego odcinka oka, wykonywany przy użyciu lasera YAG. Stosuje się go przy leczeniu jaskry:
- zamkniętego kąta,
- jaskry z wąskim kątem przesączania,
- w przypadku ostrego zamknięcia kąta (ostrego „ataku" jaskry).
Zabieg polega na wykonaniu otworku-przetoki w obwodowej części tęczówki. Dzięki temu dochodzi do odpływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Brak przepływu cieczy skutkuje podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.
SELEKTYWNA TRABEKULOPLASTYKA (SLT)
Czym jest selektywna trabekuloplastyka?
Trabekuloplastyka laserowa jest zabiegiem okulistycznym polegającym na wykonaniu kilkudziesięciu przypaleń laserem argonowym lub diodowym w kącie przesączania. Ma on na celu ułatwienie odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej, a w rezultacie obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Trabekuloplastykę stosuje się u osób chorych na jaskrę:
- otwartego kąta, które słabo reagują na leczenie farmakologiczne,
- otwartego kąta, które źle tolerują krople przeciwjaskrowe.
Przebieg zabiegów
Jak wygląda zabieg?
We wszystkich trzech przypadkach (kapsulotomia, irydotomia, selektywna trabekuloplastyka) proces przygotowania do zabiegu, sam zabieg i postępowanie pozabiegowe wyglądają podobnie.
Przed danym zabiegiem, lekarz aplikuje do worka spojówkowego krople rozszerzające źrenicę oraz krople miejscowo znieczulające. Ułatwiają one dostęp do miejsca poddawanego zabiegowi.
Zabieg jest wykonywany w pozycji siedzącej. Na oko pacjenta nakładana jest specjalna soczewka, ułatwiająca fiksację oka oraz pozwalająca na lepsze uwidocznienie miejsca nacięcia torebki.
Zabieg trwa kilka sekund (w przypadku kapsulotomii) bądź od kilku do kilkunastu minut (irydotomia, selektywna trabekuloplastyka). Pacjent widzi wyłącznie błysk jasnego światła przed okiem. Procedura zabiegowa jest w pełni bezpieczna i bezbolesna.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest:
- zapalenie spojówki/zapalenie błony naczyniowej i inne stany zapalne w obrębie oka,
- nieodpowiednia przezierność rogówki,
- brak współpracy pacjenta
- brak świadomej zgody na zabieg pacjenta.
W trakcie zabiegu należy:
- dosunąć czoło i brodę do statywu przed aparatem,
- zachować pozycję nieruchomą (nie poruszać głową ani okiem) patrząc na wskazany znacznik.
Po zabiegu:
Po zabiegu występuje efekt olśnienia, czyli przejściowego pogorszenia jakości widzenia, przejawiającego się występowaniem kolorowych świateł, błysków i mroczków przed oczami.
Osoby obciążone jaskrą powinny wykonać w dniu po zabiegu pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego. Istnieje możliwość niewielkiego wzrostu jego wartości.
Zabronione jest pocieranie i uciskanie oka. Nie powinniśmy też zasłaniać go opatrunkiem. Wzrok możemy chronić np. przy użyciu okularów przeciwsłonecznych.
Należy stosować zalecone przez okulistę krople do oczu, dawkować je według zaleceń oraz przestrzegać terminów wizyt kontrolnych.
Najczęstsze skutki uboczne w trakcie i po zabiegu:
- przejściowe zaburzenia widzenia,
- obrzęk powieki górnej/dolnej,
- przekrwienie spojówki gałkowej/powiekowej,
- powierzchowna erozja rogówki, obrzęk rogówki, miejscowe oparzenie rogówki,
- przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskra złośliwa,
- oparzenie tęczówki, krwawienie z tęczówki, odczyn zapalny ze strony tęczówki,
- zmętnienie soczewki,
- zapalenie błony naczyniowej,
- torbielowaty obrzęk plamki, wylew krwi do ciała szklistego, odwarstwienie siatkówki.