Leczenie zaćmy
Operacja zaćmy pozwala na pozbycie się tego problemu. Jeśli kłopoty ze wzrokiem utrudniają codzienne funkcjonowanie i problematyczne stają się czynności, takie jak czytanie, prowadzenie samochodu czy oglądanie telewizji, jest to znak, że należy podjąć działanie. Sygnałem do leczenia zaćmy może być też zamazane widzenie, pogorszenie widzenia na odległość i trudności z postrzeganiem barw.
Leczenie zaćmy w naszej klinice jest wykonywane przez doświadczonych lekarzy, którzy podczas pierwszej wizyty przeprowadzają szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie zlecają specjalistyczne badania okulistyczne. Po wykonaniu niezbędnych testów okulista dobiera odpowiedni rodzaj soczewki do potrzeb pacjenta. Ponadto lekarz dostosowuje moc soczewki, aby wyrównać wadę wzroku danej osoby.
Jak przebiega leczenie zaćmy?
Operacja na zaćmę jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent nie odczuwa bólu, a sam zabieg przebiega w bezstresowych warunkach. Jedną z metod usuwania zaćmy jest fakoemulsyfikacja. Podczas zabiegu lekarz przy użyciu ultradźwięków rozbija zaćmę, a następnie usuwa pozostałości uszkodzonej soczewki. W miejsce starej soczewki specjalista wszczepia nową, sztuczną soczewkę, która zapewni prawidłowe widzenie pacjentowi.
Innowacyjna metoda leczenia zaćmy stosowana w naszej klinice zapewnia krótszy czas rekonwalescencji i szybką stabilizację procesu widzenia. Dodatkowo jest całkowicie bezbolesna i mało inwazyjna.
Czy operacja zaćmy jest refundowana?
Jedynym sposobem na leczenie zaćmy jest jej chirurgiczne usunięcie. Wykonujemy refundowane operacje zaćmy, finansowane przez NFZ, co umożliwia bezpłatne wykonanie zabiegu. Czas oczekiwania na zabieg to zazwyczaj około miesiąca. Więcej informacji o operacji zaćmy na NFZ można uzyskać w naszej klinice.
Przygotowanie do usuwania zaćmy
Usuwanie zaćmy polega na chirurgicznej wymianie zmętniałej soczewki wewnątrz oka na sztuczną. We wczesnym stadium choroby można podjąć leczenie farmakologiczne, które ma na celu jedynie zapobieganie rozwojowi choroby i jej spowolnienie. Chirurgiczne usuwanie zaćmy jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, co sprawia, że nie jest bolesne dla pacjenta. Decyzję o operacji podejmuje się podczas wizyty kwalifikacyjnej. Lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad, zapyta o ogólny stan zdrowia i ewentualne wady wzroku. Wykona też badanie oczu i pomiary konieczne do dobrania odpowiedniej soczewki do wszczepienia.
Usuwanie zaćmy jest nieskomplikowanym zabiegiem, do którego wystarczą podstawowe przygotowania. Należy wykonać zlecone badania, zebrać dotychczasową dokumentację medyczną i zapisać nazwy wszystkich przyjmowanych leków. Przed zabiegiem nie powinno się stosować kosmetyków na twarz, a kobiety muszą zrezygnować z makijażu.
Jak przebiega operacja na zaćmę?
Operacja na zaćmę jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Trwa kilkanaście minut i jest bezbolesna dla pacjenta. W naszej klinice stosujemy metodę fakoemulsyfikacji. Polega ona na wykorzystaniu ultradźwięków, które rozbijają zaćmę. Następnie przez małe nacięcie w gałce ocznej usuwa się pozostałości zmętniałej soczewki, a w jej miejsce wszczepia się nową, sztuczną soczewkę. Jeśli zdecydują się Państwo na płatną opcję zabiegu, istnieje możliwość wyboru soczewki do wszczepienia. Przeprowadzenie operacji na zaćmę przy tak małym nacięciu skraca czas rehabilitacji i zmniejsza ryzyko powikłań.
Przeprowadzenie operacji na zaćmę zmienia jakość życia – pozwala szybko powrócić do normalnego funkcjonowania.
Zaćma – postępowanie po zabiegu jej usunięcia
Metoda fakoemulsyfikacji, przy pomocy której w naszej klinice usuwana jest zaćma, pozwala na skrócenie czasu rekonwalescencji do 4-6 tygodni. W pierwszej dobie po zabiegu należy dużo odpoczywać. Nie powinno się w tym czasie prowadzić samochodu czy też oglądać telewizji. Po zabiegu usunięcia zaćmy lekarz wyznaczy pacjentowi terminy wizyt kontrolnych, a także może przepisać odpowiednie leki. Przez około 3 tygodnie nie należy nosić makijażu, dźwigać ciężkich rzeczy i schylać się.
Przeciwwskazania do leczenia zaćmy
Nie wszystkie osoby mogą skorzystać ze stosowanej przez nas metody leczenia zaćmy. Wśród przeciwwskazań do tego zabiegu należy wyróżnić:
- aktywne infekcje okulistyczne – takie jak zapalenie spojówek lub rogówki, które mogą zwiększać ryzyko powikłań infekcyjnych po operacji,
- niektóre choroby siatkówki – zaawansowane stadium chorób siatkówki, np. nieleczona retinopatia cukrzycowa lub zwyrodnienie plamki żółtej, może ograniczać korzyści płynące z operacji, chociaż nie zawsze jest to absolutne przeciwwskazanie,
- ostre zapalenie w obrębie oka – ostry atak jaskry może wymagać stabilizacji przed przystąpieniem do operacji zaćmy.
Istnieją też przeciwwskazania względne do operacji zaćmy. To:
- nieuregulowane choroby ogólnoustrojowe – choroby takie, jak cukrzyca czy nadciśnienie, które nie są dobrze kontrolowane, mogą wpływać na proces gojenia po operacji zaćmy. W takich przypadkach konieczne jest najpierw ustabilizowanie stanu zdrowia,
- lekkie zmętnienie soczewki – w przypadkach, gdy zaćma nie wpływa znacząco na jakość życia pacjenta, może być zalecane odłożenie operacji do momentu, gdy dolegliwości stają się bardziej uciążliwe,
- niektóre choroby siatkówki i nerwu wzrokowego – pacjenci z niektórymi schorzeniami oka mogą wymagać dodatkowej oceny, aby ustalić, czy operacja zaćmy przyniesie oczekiwane korzyści,
- trwające leczenie okulistyczne – pacjenci w trakcie leczenia innych schorzeń oczu mogą potrzebować odroczenia operacji zaćmy do czasu stabilizacji lub zakończenia obecnego leczenia,
- ciąża – ze względu na zmiany hormonalne i zwiększone ryzyko obrzęku operacje zaćmy w czasie ciąży zazwyczaj są odkładane, chyba że są pilnie wskazane.
Przed operacją zaćmy lekarz określa stan zdrowia pacjenta i wydaje kwalifikację do zabiegu.
Zadzwoń i umów się na badanie KWALIFIKACYJNE!
SPECJALNA INFOLINIA DLA PACJENTÓW: +48 577 710 890
POKOJE GOŚCINNE -rezerwacja: +48 887 805 716