Żylaki to powszechny problem, który dotyka wielu osób na całym świecie. Chociaż zwykle są one uważane za jedynie kosmetyczny defekt, w rzeczywistości mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i nawet stanowić zagrożenie dla życia. W niniejszym artykule omawiamy przyczyny powstawania żylaków oraz sytuacje, w których te niewinne na pierwszy rzut oka zmiany mogą stać się niebezpieczne.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków?

Jednym z głównych czynników wpływających na rozwój żylaków jest genetyka. Jeśli w rodzinie występuje skłonność do tego schorzenia, istnieje większe ryzyko, że również Ty będziesz miał z nim do czynienia. Nie można jednak zapominać, że predyspozycje genetyczne to nie wyrok – odpowiedni styl życia może pomóc w zapobieganiu żylakom. Dlatego warto poznać historię chorób w rodzinie i podejmować działania mające na celu zmniejszenie ryzyka ich wystąpienia.

Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz otyłość to kolejne czynniki sprzyjające powstawaniu żylaków. Długotrwałe siedzenie lub stanie doprowadza do zwiększonego nacisku na żyły, co z kolei może prowadzić do ich osłabienia i rozszerzenia. Dlatego tak ważne jest dbanie o aktywność fizyczną oraz zdrową dietę, która pomoże utrzymać prawidłową wagę ciała i zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków.

Czy żylaki mogą zagrażać zdrowiu i życiu?

W niektórych przypadkach żylaki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia. Jednym z nich jest rozwój zakrzepicy żylnej. Zakrzepica to proces tworzenia się skrzeplin krwi w obrębie naczyń krwionośnych, które mogą prowadzić do niedrożności żył, a w konsekwencji tego zwiększać ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. W przypadku żylaków ryzyko zakrzepicy jest większe ze względu na zaburzenia przepływu krwi oraz osłabienie ścian żył.

Kolejnym poważnym problemem zdrowotnym związanym z żylakami jest owrzodzenie żylno-tętnicze. Dochodzi do niego na skutek przewlekłego niedokrwienia tkanek, co prowadzi do powstawania trudno gojących się ran. Owrzodzenia te mogą być nie tylko bolesne, ale również stanowić zagrożenie dla zdrowia, gdyż są podatne na zakażenia.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Warto pamiętać, że żylaki nie zawsze muszą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednak jeśli zauważysz u siebie objawy takie jak ból, obrzęk, zmiany skórne czy owrzodzenia, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni stan żył oraz zaproponuje odpowiednie leczenie – od zmiany stylu życia, przez farmakoterapię, aż po zabiegi usuwania żylaków. Warto przy tym pamiętać, że wczesne wykrycie problemu może znacznie ułatwić leczenie i zapobiec poważnym komplikacjom.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz