Spośród rozmaitych chorób oczu zaćma, nazywana również kataraktą, jest jedną z najpowszechniejszych. Może mieć charakter wrodzony lub degeneracyjny. Niezależnie jednak od tej kwestii jest uznawana za jedną z przyczyn ślepoty. Leczenie zaćmy ma więc kluczowe znaczenie. Po operacji natomiast bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o swoje zdrowie i stosowanie się do zaleceń lekarza.
Na czym polega operacja zaćmy?
Zaćma, choć może prowadzić do ślepoty, jest chorobą uleczalną. Za pomocą leczenia chirurgicznego, które trwa zazwyczaj od 20 do 30 min, możliwe jest usunięcie zmętniałej soczewki i wszczepienie w jej miejsce sztucznej – w efekcie zaćma jest likwidowana, a pacjent może cieszyć się przywróconym mu zdrowiem.
W naszej klinice podczas operacji zaćmy wykonywanej w znieczuleniu miejscowym wykorzystywana jest metoda fakoemulsyfikacji polegająca na zastosowaniu ultradźwięków rozbijających zaćmę. W kolejnym etapie poprzez małe nacięcie w gałce ocznej usuwane są pozostałości zmętniałej soczewki, a w jej miejsce wszczepiana jest nowa, sztuczna soczewka.
Jak należy o siebie dbać po operacji zaćmy?
Operacja zaćmy zaliczana jest do tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że po jej zakończeniu pacjenci mogą wrócić do swojego domu – nie ma potrzeby pozostawania w szpitalu przez dłuższy okres. Po jej przebyciu pacjent powinien prowadzić spokojny tryb życia, stronić od wysiłku fizycznego, spać na plecach, a także unikać schylania się i przecierania oczu. Najważniejsze jednak, by stosował się do zaleceń lekarza. Niezbędne jest również stosowanie kropli z antybiotykiem oraz ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym (poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych). Po mniej więcej 6 miesiącach od operacji pacjent może wrócić do pełnej aktywności.