Oczy to organy, które są narażone na wiele chorób. Nic w tym dziwnego. W końcu są jednym z najbardziej intensywnie użytkowanych obszarów ludzkiego ciała. Jednak podczas gdy pewne schorzenia wykształcają się wraz z upływem czasu, to inne są wrodzone. Do tych ostatnich jest w stanie należeć zez, który bynajmniej nie ma jednej postaci. Istnieją różne odmiany zeza, a każda z nich ma swoją specyfikę. Do grupy tej bez wątpienia zalicza się między innymi zez ukryty.
Charakterystyka zeza ukrytego
Jak sama nazwa wskazuje, zez ukryty nie jest tak oczywistym zjawiskiem jak normalny zez. Ujawnia się on właściwie dopiero wtedy, kiedy jedno z oczu zostanie zasłonięte. W takiej sytuacji normalnie oko powinno zostać ustawione prosto. Jednak gdy ktoś jest dotknięty zezem ukrytym, to w takiej sytuacji jego gałka ulega skrętowi. Ten ostatni może zaś następować w różnym kierunku. Czasami oko skręca do wewnątrz, a czasami do zewnątrz. Czasami kieruje się w lewo, a czasami w prawo. Niezależnie od dokładnej postaci tego zjawiska, pewne jest jedno – to nic innego jak tak zwany zez ukryty.
Za powstawaniem zeza ukrytego stoi to, że mięśnie po jednej stronie twarzy są mocniejsze niż mięśnie po drugiej stronie twarzy. W ten sposób wytwarza się asymetria, która skutkuje skrętem jednej z gałek. Czy jednak zjawisko to jest patologiczne? Trzeba powiedzieć, że tak naprawdę występuje ono u większości ludzi. Rzadziej zdarza się tak, że po zakryciu jednego oka, drugie z nich utrzymuje się całkowicie prosto. Lekki zez ukryty nie jest więc czymś nazbyt groźnym. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zjawisko to przekracza rozsądne normy i oko zaczyna latać jak szalone. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak rozpocząć leczenie zeza ukrytego u okulisty w Kaliszu. Na szczęście istnieją rozmaite sposoby na to, aby poradzić sobie z tym problemem. Odpowiednią metodę dobiera się zawsze w zależności od konkretnego przypadku. To klucz do sukcesu.