Laserowa, bezinwazyjna korekcja wzroku pozwala zahamować rozwój AMD, wykonać operacje zaćmy oraz skorygować krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Dzięki niej nie będziesz już musiał nosić okularów ani soczewek oraz szybko odzyskasz utracony komfort życia. Zanim odpowiemy na pytanie, jak dbać o oczy po laserowej korekcji wzroku, sprawdźmy, na czym polega zabieg.
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Oferowana w naszym gabinecie korekcja wzorku odbywa się przy użyciu lasera, oddziaływającego na przednią powierzchnię oka, czyli rogówkę, poprzez dokonanie zmiany jej krzywizny. Wiązka promieni modeluje tkankę rogówki oraz jej kształt w zależności od potrzeb pacjenta:
- w przypadku krótkowzroczności spłaszczając jej centrum,
- przypadku nadwzroczności, uwypuklając.
Skupienie promieni świetlnych na siatkówce umożliwia poprawę ostrości wzroku. Zabieg, trwający około piętnastu minut, odbywa się w znieczuleniu miejscowym kropelkowym, w związku z czym nie wymaga hospitalizacji. Zalecany jest wszystkim, pragnącym poprawić swój komfort widzenia bez potrzeby noszenia okularów lub soczewek, z wyjątkiem osób, chorujących na cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, posiadających wszczepiony rozrusznik serca lub cierpiących na aktywne zapalne schorzenia oczu.
Zalecenia przed laserową korekcją wzroku i w dniu zabiegu
Na cztery tygodnie przed laserową korekcją wzroku nie należy nosić soczewek kontaktowych, a dobę przed zabiegiem zrezygnować z kosmetyków do pielęgnacji okolic oczu. Dwa dni przed laserową korekcją wzroku nie należy również spożywać napojów alkoholowych oraz innych używek. W dniu zabiegu zrezygnuj z makijażu oraz kosmetyków do pielęgnacji okolic oczu i nie zapomnij o zabraniu ze sobą okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Zażyj wszystkie normalnie przyjmowane lekarstwa i ubierz wygodną, przewiewną, niekrepującą ruchów odzież. Na zabieg najlepiej jest udać się z osobą towarzyszącą.
Jak się zachowywać po laserowej korekcji wzroku?
Pozytywny efekt laserowej korekcji wzroku zależy również w dużej mierze od zachowania pacjenta po zabiegu. Po przyjściu do domu zapewnij sobie komfortowy sen, trwający około czterech godzin. Przez pierwsze trzy dni poza biegu dużo wypoczywaj i unikaj źródeł ostrego światła. Nie dotykaj, nie trzyj i nie uciskaj oczu oraz dopilnuj, aby podczas mycia głowy nie dostawała się do nich woda. Zrezygnuj z wielogodzinnej pracy przed komputerem, oglądania telewizji i czytania, a także, przez dwa tygodnie, z kosmetyków na powieki oraz z makijażu oczu. Przez cztery tygodnie unikaj dźwigania ciężarów, korzystania z basenu oraz sauny, a także z opalania się w solarium. Stosuj zapisane przez lekarza krople, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Na koniec warto zaznaczyć, że objawy, takie jak uczucie piasku w oku, wzmożone łzawienie oraz światłowstręt, umiarkowana bolesność oka, uczucie dyskomfortu w trakcie otwierania powiek po przebudzeniu oraz podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych, przejściowe dwojenie i powiększenie obrazu oglądanych przedmiotów należą do typowych objawów pozabiegowych, które nie powinny cię niepokoić. Jeśli jednak utrzymują się one zbyt długo, czym prędzej zgłoś się do specjalisty.