Człowiek jest stworzeniem, które w przeciwieństwie do innych zwierząt, doświadcza otaczającą go rzeczywistość przede wszystkim zmysłem wzroku. Jest on dla nas niezbędny do sprawnego funkcjonowania i cieszenia się z wielu doznań. Dlatego, kiedy wzrok się psuje, a my widzimy coraz gorzej, odczuwamy to szczególnie dotkliwie. Nie możemy bezpiecznie prowadzić samochodu, pracować przy komputerze ani swobodnie uczestniczyć w życiu kulturalnym (czytać książek czy oglądać telewizji).
Nasz pełny i swobodny odbiór świata może odbywać się tylko wtedy, gdy mamy na nosie okulary lub założymy soczewki kontaktowe. W dzisiejszych czasach mamy na szczęście do dyspozycji wiele skutecznych sposobów, aby leczyć wady wzroku. Jednym z nich jest laserowa korekcja wzroku, dzięki której można na dobre pozbyć się okularów czy szkieł kontaktowych i postrzegać świat wyraźnie i bez zakłóceń.
Na czym polega laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wzroku jest w naszej klinice wykonywana przy użyciu najlepszego i najszybszego na całym świecie lasera. Dzięki jego zastosowaniu możemy uzyskać nieskazitelnie gładką powierzchnię rogówki, a pacjent może cieszyć się z ostrego widzenia od razu po zakończeniu zabiegu. Cała procedura jest bezpieczna, bezdotykowa i nieinwazyjna. Wiązka lasera modeluje powierzchnię rogówki pacjenta w zaledwie kilka sekund, dzięki czemu obraz pojawia się na siatkówce. Zmiany rogówki są niewielkie (wynoszą tylko ułamki milimetra), ale wystarczające, aby przywrócić pacjentowi doskonałą jakość widzenia.
Jak przygotować się do zabiegu i jak postępować po nim?
Z laserowej korekcji wzroku mogą korzystać ci pacjenci, którzy mają ukończone 18 lat, nie lubią nosić okularów lub soczewek, a ich wada wzroku jest stabilna (czyli nie zmieniała się przez ostatni rok). Aby móc przystąpić do zabiegu, pacjent musi być zdrowy. Przed zabiegiem pacjent ma wykonywane odpowiednie badania diagnostyczne. Lekarz ocenia przedni i tylny odcinek oka w lampie szczelinowej, bada ciśnienie wewnątrzgałkowe, przeprowadza komputerowe badanie wzroku, sprawdza grubość rogówki, sporządza jej specjalną mapę, mierzy długość gałki ocznej i wykonuje screening stożka rogówki. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do tego zabiegu. Wystarczy zgłosić się w naszej klinice w wyznaczonym terminie. Personel medyczny naszej placówki zadba o odpowiednie przygotowanie oczu do zabiegu, po którym wskazany jest półgodzinny odpoczynek w pokoju odpoczynkowym. Lekarz po tym okresie czasu przeprowadza pierwszą kontrolę operowanych oczu. Pacjent jest wypisywany do domu, a czas jego rekonwalescencji jest znacznie krótszy niż w przypadku zabiegów z użyciem laserów starszej generacji.