Wady wzroku mogą być nabyte lub wrodzone i sprawiają, że człowiek widzi nieostro. Wynika to z nieprawidłowej pracy układu optycznego oka. Przyczyną problemów jest najczęściej nieprawidłowość akomodacji oka. Dochodzi do tego, gdy obraz nie jest skupiony na siatkówce, gdyż rogówka lub soczewka nie załamują dobrze światła. Dobre widzenie jest możliwe, gdy światło wpadające do oka znajduje się dokładnie na siatkówce zlokalizowanej wewnątrz gałki.

Dalekowzroczność

W tej sytuacji obraz zamiast na siatkówce, powstaje za nią. Podstawowe symptomy to nieostre widzenie elementów znajdujących się blisko, bóle głowy wywołane  dłuższą pracą przed komputerem czy też pieczenie oczu. Dalekowzroczność może być mała, średnia lub duża.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność to wada układu optycznego, która polega na  uwypukleniu soczewki lub rogówki, co prowadzi do tego, że światło ogniskuje się przed siatkówką. Najczęściej dzieje się tak, że dotyka obu gałek w podobnym zakresie. Wada może być nabyta lub dziedziczna.

Astygmatyzm

Astygmatyzm określany jest inaczej mianem niezborności rogówkowej. Występuje, gdy nie dochodzi do jednakowego załamywania się światła wpadającego do oka. W tym przypadku krzywizna rogówki jest różna. Astygmatyzm niejednokrotnie związany jest z daleko- bądź krótkowzrocznością.

Daltonizm

Wśród podstawowych wad wzroku warto wymienić daltonizm. Jest to ślepota kolorów. Zasadniczym elementem charakteryzującym wadę jest nieumiejętność rozpoznawania kolorów. Przypadłość ta bardzo utrudnia życie i sprawia, że nie można realizować się w pewnych zawodach, takich jak kierowca czy farmaceuta.

Co warto wiedzieć na temat zeza?

Popularną wadą wzroku jest zez. Powodem schorzenia są niewłaściwie działające mięśnie oka. Dysfunkcja prowadzi do zmiany kąta patrzenia jednego oka względem drugiego. Wówczas dochodzi do zaburzenia widzenia stereoskopowego.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz