Jedną z dolegliwości o charakterze otolaryngologicznym, która może dotknąć nasze pociechy to przerost trzeciego migdałka. Może być on przyczyną stanu chorobowego lub świadczyć o walce organizmu z patogenem. Zdarzają się jednak przypadki przerostu trzeciego migdałka, które wymagają interwencji chirurgicznej.
Czym jest trzeci migdał?
Trzeci migdał to nic innego jak zgrupowanie tkanki chłonnej, która jest zlokalizowana w górnej części gardła. Potocznie nazywany jest migdałem gardłowym. Rozwija się on od narodzin dziecka i w trakcie dorastania stanowi barierę ochronną organizmu przed przedostawaniem się do niego drobnoustrojów mogących wywoływać stany chorobowe. Można powiedzieć, że trzeci migdał pełni rolę zewnętrznego węzła chłonnego. Do powiększenia trzeciego migdała dochodzi najczęściej we wczesnym okresie, kiedy dziecko udaje się do żłobka, a dalej przedszkola. Wtedy ma ono większy kontakt z wirusami i bakteriami, które mogą przyczyniać się do niepokojących zmian w jamie ustnej dziecka.
Objawy przerostu trzeciego migdałka
Lekarze otolaryngolodzy podkreślają, że przerostu trzeciego migdała nie należy lekceważyć, gdyż może on prowadzić do groźnych powikłań u dziecka. Niektóre infekcje mogą wręcz zakończyć się poważnym uszkodzeniem słuchu. Dlatego, jeśli rodzice zaobserwują o swoich pociech symptomy jak przewlekłe i nawracające zapalenia uszu, częste zapalenie zatok, częste zapalenie gardła, anginy, wady zgryzu, w tym również zaburzenia mowy, powracający katar, chrapanie czy wyraz twarzy, którego objawem jest otwarta buzia dziecka powinien udać się do lekarza specjalisty.
Leczenie przerostu trzeciego migdałka
W zależności od stwierdzonych przez laryngologa zmian związanych z przerostem trzeciego migdałka możliwe jest wdrożenie leczenia farmakologicznego lub leczenia przeciwzapalnego. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie zabiegu chirurgicznego usunięcia migdałka.