Zaćma jest to zmętnienie soczewki ocznej, powodujące problemy z wyraźnym widzeniem. Katarakta, pod taką nazwą również występuje, zazwyczaj jest chorobą starczą, objawiającą się przeważnie po 55. roku życia, ale może także występować u osób młodszych, zmagających się z krótkowzrocznością lub cukrzycą, oraz u noworodków. Przyczyną są urazy i stany zapalne oczu; choroby ogólnoustrojowe, leki, głównie sterydy; gromadzenie się białek, osadzających się w postaci mętnej warstwy na powierzchni soczewki ocznej, stany zapalne oka, urazy, kontakt oczu z chemikaliami czy praca wykonywana w warunkach szkodliwych.
Zaćma może być również schorzeniem wrodzonym. Najczęstszym powodem jest jednak starzenie się organizmu i towarzyszące temu zaburzenia metaboliczne, które powodują zaburzenia równowag osmotycznej i biochemicznej, w związku z czym zachwiana zostaje przejrzystość soczewki. W zdrowym oku soczewka skupia promienie świetlne w siatkówce, na jej powierzchni, tworząc wyraźny obraz na odległość. Wraz z wiekiem soczewka traci elastyczność i mętnieje, a do naszego oka dociera mniejsza ilość światła, która ulega dodatkowo rozproszeniu, przez co obraz staje się rozmazany lub zamglony i mniej wyraźny. Leczyć ją można w klinice Kalmedica.
Jak rozpoznać zaćmę? Czy można jej zapobiec?
Nie ma możliwości, by zapobiec zaćmie. Nawet dieta, zdrowy tryb życia i krople do oczu, nie mają na nią dobrego wpływu. U każdego pacjenta choroba przebiega inaczej, nie ma jednej recepty. Może rozwinąć się w ciągu kilku miesięcy lub przez wiele lat. W każdym przypadku następuje pogorszenie widzenia. Zaćma zazwyczaj pojawia się w obu oczach. Chorobę powinniśmy rozpoznać, ponieważ pogarsza się wzrok, pomimo noszenia okularów. Niekiedy następuje oślepienie przez jaskrawe światło jak, chociażby przez reflektory samochodów. Ograniczony zostaje dostęp światła do oka. Osoby zmagające się z zaćmą mają trudności z prowadzeniem pojazdów, kiedy nadjeżdżające samochody, używają reflektorów. Zauważalna jest jedynie okrągła poświata. Odblask, choć zazwyczaj pojawia się w nocy, może też występować w dzień razem przymglonym widzeniem. Zaćma rozwija się powoli, kojarzy nam się ona ze starszymi osobami.
Jak przebiega zabieg operacji zaćmy?
Chirurgiczne zabiegi usuwania zaćmy nikogo nie napawa optymizmem, pojawia się lęk o widzenie. Dużo się przecież słyszało o nieudanych operacjach oczu. Nikt z nas nie chciałby utracić wzrok. Jeśli chodzi o zaćmę, to w tym wypadku, nie mamy się czego obawiać, bo operacja, a właściwie zabieg jest powszechny i przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, przy miejscowym znieczuleniu. Polega na usunięciu zmętniałej soczewki oraz na wszczepieniu w jej miejsce soczewki sztucznej. Taka soczewka jest indywidualnie dobrana do potrzeb pacjenta przez lekarza podczas badania kwalifikującego. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym. Trwa około 15 minut i kończy się założeniem opatrunku na operowane oko. Opatrunek należy nosić do pierwszej wizyty kontrolnej. Klinika Kalmedica wykonuje profesjonalne zabiegi usuwania zaćmy. Stosuje nowoczesną metodę fakoemulsyfikacji, przy pomocy fakoemulsyfikatora INFINITY VISION SYSTEM. Jest to preparat znanej okulistycznej firmy Alcon. Przy stosowaniu tej metody, zmętniałe masy soczewki rozdrabniane (emulsyfikowane) są pod wpływem wibracji ultradźwiękowej, a następnie usuwane. Pozwala to na zastosowanie małego nacięcia rogówki, dzięki czemu czas rekonwalescencji jest krótki i jednocześnie pozwala na zmniejszenie astygmatyzmu pooperacyjnego. Zabieg usuwania zaćmy jest całkowicie bezpieczny. Jest wręcz konieczny, bo pozwala na przywrócenie normalnego widzenia, zakłóconego przez schorzenie. Po operacji pozostajemy pod kontrolą lekarza. Musimy zachować ostrożność, czyli nie dotykamy oka, by go nie zanieczyścić. Przez pierwsze 3 tygodnie musimy wstrzymać się od wykonywania prac, które wymagają dużego wysiłku.