Jedną z częstszych, a jednocześnie groźniejszych chorób oczu jest zaćma. Schorzenie nazywane również kataraktą polega na zmętnieniu naturalnie przejrzystej soczewki umiejscowionej za tęczówką. Funkcją soczewki jest zapewnienie zdolności ostrego widzenia z różnych odległości. Zaćma doprowadza do osłabienia tej funkcji, przez co dochodzi do utraty zdolności ostrego widzenia, a w rezultacie chory może nawet stracić wzrok. Właśnie dlatego kluczowe jest, by podjąć leczenie odpowiednio wcześnie. Jakie są pierwsze objawy zaćmy i kiedy należy się zgłosić do lekarza?
Jakie są objawy zaćmy?
Ryzyko wystąpienia zaćmy jest zwiększone w kilku przypadkach. Osobami, które są szczególnie narażone na zachorowanie, są te, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. Oprócz tego jaskra dotyka również osób, które cierpią na cukrzycę, miały urazy oka albo cierpiały na zapalenia rogówki, twardówki albo naczyniówki. W grupie ryzyka są również osoby, które przez wiele lat stosowały leki sterydowe albo ktoś w ich rodzinie już chorował na zaćmę.
Do pierwszych objawów zaćmy, z którymi należy się udać do okulisty, możemy zaliczyć przede wszystkim pogorszenie ostrości widzenia czy efekt widzenia przez mgłę. Chory może zauważyć również utratę głębi kolorów czy oślepienie przez światło, które nie jest ostre. Niepokojące powinny być również trudności z czytaniem czy problemy z widzeniem kształtów z bliskiej odległości. Pojawienia się żadnego z tych objawów nie należy lekceważyć niezależnie od wieku pacjenta.
Kiedy należy zgłosić się do okulisty?
Opisywane objawy nie zawsze prowadzą do zaćmy, jednak nie należy ich lekceważyć. Po zauważeniu któregokolwiek z symptomów należy udać się do lekarza. Okulista w pierwszej kolejności przeprowadzi wywiad z pacjentem, a następnie wykona badania, które pomogą w rozpoznaniu ewentualnej choroby. Może to być na przykład badanie dna oka albo badanie przedniego odcinka gałki ocznej przy pomocy lampy szczelinowej.
Po postawieniu diagnozy okulista może zalecić odpowiednie leczenie, w niektórych przypadkach niezbędne będzie przeprowadzenie operacji zaćmy. Aby tego uniknąć, warto wykonywać profilaktyczne badania wzroku, które pozwolą na wykrycie ewentualnych zmian chorobowych odpowiednio wcześnie. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza wśród pacjentów, którzy są szczególnie narażeni na tę chorobę. Osoby będące w grupie ryzyka powinny odwiedzać gabinet okulistyczny co najmniej raz do roku.