Retinopatia wcześniacza jest to choroba siatkówki oka, która dotyczy dzieci urodzonych przed 37 tygodniem życia płodowego. Ma ona związek ze skrajnym wcześniactwem, czyli dziećmi, które przyszły na świat przed 32. tygodniem ciąży. Dzieci nie mają w pełni wykształconych naczyń siatkówki. Po porodzie dochodzi do zmian w ciele szklistym, a także naczyniach siatkówki. Dane statystyczne wskazują, że retinopatia występuje u ok. 15% wcześniaków.

Podstawowe informacje o retinopatii wcześniaczej

Retinopatia wcześniacza jest schorzeniem, które przyczynia się do powstania nieprawidłowości w siatkówce oka. Retinopatię można podzielić na 5 faz w trakcie, których dochodzi do całkowitego odwarstwienia siatkówki. Niebezpieczeństwo wystąpienia choroby związane jest z niedojrzałością tkanek, które stanowią część narządu wzroku. Im maluch wcześniej przyszedł na świat, tym ryzyko retinopatii jest większe. W przypadku dzieci urodzonych przed 27 tygodniem niebezpieczeństwo to wzrasta aż do 100 procent. Czynniki zwiększające ryzyko retinopatii to ciąże mnogie, przetrwały przewód Botalla, okołoporodowe zaburzenia oddychania oraz rzucawka.

Inny element sprzyjający retinopatii to długotrwała tlenoterapia, duże stężenie cukru we krwi, zaburzenia krzepnięcia czy też wysoki poziom bilirubiny.

Jakie są symptomy retinopatii wcześniaczej?

Zasadnicze objawy świadczące o retinopatii wcześniaczej to zmiany w obszarze siatkówki oka, a także zaburzenia wzroku. Zmiany wykrywa lekarz dzięki badaniu, które określane jest mianem oftalmoskopii - oglądana jest siatkówka przy użyciu specjalnego wziernika po wcześniejszym rozszerzeniu źrenic.

Najbardziej zaawansowane stadium choroby to całkowite odwarstwienie siatkówki. Niekorzystnym czynnikiem jest dodatkowa obecność krętych i poszerzonych naczyń. Dalej zmiany ulegają całkowitemu zwyrodnieniu. Wówczas pojawia się oczopląs, zez bądź  jaskra. Można wówczas zauważyć zmianę koloru źrenicy, która przybiera białą barwę. Takie symptomy odbierają szansę na przywrócenie maluchowi ostrości widzenia.

Konsekwencje nieleczonej retinopatii to krótkowzroczność, astygmatyzm, zez, a nawet jaskra. Jednocześnie szanse na wyleczenie są wysokie, pod warunkiem, że zostanie ono wdrożono najpóźniej w 3. fazie rozwoju choroby.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz