Gdy z czasem przedmioty znajdujące się w pobliżu zdarza nam się widzieć coraz mniej wyraźnie, budzi to nasz niepokój. Warto wówczas zasięgnąć informacji, co może być przyczyną takich symptomów. Z naszego nowego wpisu dowiecie się, jakie są przyczyny pogarszania się wzroku wraz z wiekiem. Zapraszamy!

 

Jakie zmiany zachodzą w układzie optycznym oka wraz z wiekiem?

Pierwsze symptomy starzenia się oczu mogą pojawić się po 40 roku życia. Naturalną konsekwencją starzenia się organizmu człowieka są zmiany w strukturze mięśni ciała rzęskowego, a następnie ich atrofia. W miarę postępu zaniku tych mięśni zmniejsza się zdolność skupiania promieni świetlnych na tylnej ścianie oka. Ma to bezpośredni wpływ na wymianę impulsów pomiędzy nerwem wzrokowym a poszczególnymi częściami narządu wzroku, czyli soczewką, rogówką, tęczówką i siatkówką.

Jakie konsekwencje wynikają z procesu starzenia się narządu wzroku?

  • Stopniowo zmniejsza się akomodacja oka. Na zewnętrznej powierzchni soczewki odkładają się kolejne warstwy, które nie są usuwane, ale wciskane do środka. Soczewka staje się coraz grubsza, twardnieje i traci swoją elastyczność, w wyniku czego obrazy obiektów znajdujących się w odległości 30-40 cm od oka rozmazują się. Pojawiają się problemy z czytaniem. Jest to etap, gdy bez wspomagania nasze oczy nie potrafią już służyć nam tak sprawnie w codziennych czynnościach jak kiedyś. To moment na skorzystanie z pomocy okulisty. Stosowna do diagnozy lekarza korekcja wzroku umożliwi nam sprawne widzenie.
  • Zmienia się też pole widzenia na skutek spłaszczania się rogówki po około 60 roku życia. Następujące w jej strukturze zmiany molekularne powodują, że traci przezroczystość, a światło w niej zaczyna się rozpraszać – widzenie staje się zamazane.
  • Zanikają także mięśnie tęczówki i traci ona swoją elastyczność. Następnie zmniejsza się rozmiar źrenicy. W efekcie nasze oko potrzebuje coraz więcej światła, ale nie reaguje na zmiany oświetlenia równie szybko jak dawniej.
  • Oko starzejąc się jest bardziej narażone na podrażnienia i przenikanie drobnoustrojów. Ma to bezpośredni związek z faktem, że z wiekiem oko produkuje mniej łez.
  • W procesie starzenia się soczewka, poza grubieniem i twardnieniem, zaczyna również żółknieć. W efekcie zmniejsza się zdolność do rozróżniania kolorów. Ponadto mętniejąca z wiekiem soczewka to ryzyko chorób takich jak zaćma i jaskra, prowadzących do całkowitej ślepoty.

W przypadku jakichkolwiek problemów ze wzrokiem warto zgłosić się bezzwłocznie do lekarza okulisty. Diagnoza, dobranie i regularne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych umożliwi nam normalne funkcjonowanie. Jest również możliwa laserowa korekcja wzroku, gdy wada wzroku jest bardzo duża i istnieje ryzyko utraty wzroku, albo gdy nie chcemy nosić okularów ani soczewek.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz