Okulista

Jedną z częściej występujących chorób okulistycznych jest jaskra, czyli choroba polegająca na stopniowym zaniku nerwu wzrokowego, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet do trwałej utraty wzroku. Jest to schorzenie niezwykle niebezpieczne, nie tylko ze względu na możliwe powikłania, ale także dlatego, że w początkowych stadiach zazwyczaj przebiega w sposób niezauważalny, przez co często nazywana jest „cichą złodziejką wzroku”.

 

Specjaliści wyróżniają dwa główne typy jaskry. Pierwszym z nich jest jaskra pierwotna, której pojawienie uzależnione jest od posiadanych przez nas uwarunkowań genetycznych. W tym wypadku choroba może być spowodowana m.in. niewystarczającym zaopatrzeniem oka w tlen oraz potrzebne składniki odżywcze. Kolejnym typem choroby jest jaskra wtórna, której przyczyną jest większe ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, jakie może być spowodowane urazem mechanicznym albo inną chorobą okulistyczną.

Warto wspomnieć również o tym, że chorobę dzieli się również na jaskrę z ostrym zamykającym się kątem przesączania, przez który odprowadzana jest z gałki ocznej ciecz wodnista, oraz jaskrę z otwartym kątem.

Objawy jaskry

W przypadku jaskry z otwartym kątem choroba zazwyczaj rozwija się niezauważalnie. Pierwsze sygnały mogące sugerować nam schorzenie zauważane są zwykle w momencie, kiedy nerw wzrokowy jest już poważnie uszkodzony. Pierwszymi objawami, jakie zazwyczaj są dostrzegane przez cierpiących na nią pacjentów, jest coraz częstsze pojawianie się mroczków przed oczami oraz stopniowe zawężanie się pola widzenia.

Choroba z ostrym zamykającym się kątem zazwyczaj atakuje nagle, objawiając się silnymi bólami głowy oraz oka, a także znaczne pogorszenie widzenia. W tym wypadku mogą pojawić się także silne nudności,a nawet wymioty. Jeśli zauważymy u siebie którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza, ponieważ nieleczona jaska z ostrym zamykającym się kątem może doprowadzić do trwałej utraty wzroku.

Wczesne oraz prawidłowe rozpoznanie objawów jest kluczowym etapem w leczeniu jaskry, ponieważ dzięki niemu specjalista jest w stanie dobrać odpowiednią metodę terapii.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Numer specjalny:

zabiegi endoprotezoplastyki biodra

na NFZ

tel.: +48 535 298 084

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz