Niezstąpione jądro (wnętrostwo)

 

 niezstapione jadro

Definicja:
Wnętrostwo to stan, w którym nie doszło do zstąpienia jąder – z jamy brzusznej, kanałem pachwinowym, wprost do moszny. Proces zstępowania przebiega przeważnie między 28. a 32. tygodniem rozwoju płodu. Brak zstąpienia jednego lub dwóch jąder to problem ok. 4% noworodków, przede wszystkim wcześniaków.


Klasyfikacja:
Istnieje kilka typów wnętrostwa. Ich podstawowym wyznacznikiem jest miejsce usytuowania niezstąpionego jądra.

 

Wyróżniamy:

  • wnętrostwo prawdziwe (jądro brzuszne) – niezstąpione jądro jest położone powyżej ujścia wewnętrznego kanału pachwinowego, w jamie brzusznej; jądro nie jest widoczne i wyczuwalne w trakcie badania,
  • jądro kanałowe – jądro znajduje się w kanale pachwinowym,
  • ektopia jądra (jądro zbłąkane, jądro przemieszczone) – jądro przemieściło się poza obszar typowej drogi zstępowania,
  • jądro wędrujące – jądro położone jest w ujściu zewnętrznym kanału pachwinowego; istnieje możliwość jego odprowadzenia do moszny (np. w wyniku mechanicznego ucisku, odruchu mięśniowego), jednak po chwili wraca do pierwotnego miejsca.

Przyczyny wnętrostwa:
Niezstąpienie jąder może wynikać z wielu różnych przyczyn – m.in. z zaburzeń i niedoborów hormonalnych (zmniejszona produkcja i ograniczone działanie androgenów w życiu płodowym), zaburzeń rozwojowych jąder oraz patologii w obrębie pachwiny (przepuklina, zwężenie kanału).

 

Diagnostyka:
W celu ustalenia przyczyn problemu, lekarz konsultuje się z rodzicami na temat przebiegu ciąży i przyjmowanych w jej trakcie leków. 

Niezbędne okaże się również badanie palpacyjne dziecka, polegające na dotykowej ocenie zewnętrznych narządów płciowych oraz okolic kanałów pachwinowych. 

Lokalizację położenia jąder ułatwiają badania obrazowe, takie jak USG, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

 

Powikłania:
Zdiagnozowane wnętrostwo wymaga niezwłocznego leczenia. Zaniedbanie tego problemu prowadzi do szeregu trwałych zmian w obrazie jąder. Co gorsza, zaburzenia narastają z wiekiem i stają się uciążliwe już w pierwszych miesiącach życia.

 

Do poważnych powikłań niezstąpionych jąder zaliczamy:

  • niepłodność,
  • zwiększone ryzyko zachorowania na raka jądra,
  • urazy jądra,
  • skręt jądra,
  • pogorszenie kondycji psychicznej, spadek poczucia własnej wartości, niechęć do kontaktów towarzyskich.

 

Leczenie:

Zachowawcze:
Terapię leczenia zachowawczego wdraża się przeważnie w 2. roku życia. Polega ona na hormonalnej stymulacji, w formie zastrzyków domięśniowych. Dobrze podane hormony (przeważnie gonadotropina kosmówkowa) wzmagają produkcję androgenów, ułatwiając przejście jądra (bądź jąder) przez kanał pachwinowy. W przypadku jąder uwięzłych poza kanałem, taka metoda leczenia nie przynosi pożądanych rezultatów. 

 

Zabiegowe (orchidopeksja)
Leczenie zabiegowe stosuje się w przypadku, gdy terapia hormonalna nie daje zamierzonych rezultatów. Jest konieczne również w sytuacji zaistnienia jąder brzusznych bądź wnętrostwa powiązanego z przepukliną pachwinową.

Podstawowym zabiegiem mikrochirurgicznym, wykonywanym w takich sytuacjach, jest orchidopeksja. Przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym dotchawicznym, u dzieci ok. 2. roku życia. Wcześniejsze dokonanie zabiegu może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w kanalikach plemnikotwórczych, a tym samym do bezpłodności.

 

Więcej o wadach wrodzonych (np. o stopie końsko-szpotawej), przeczytają Państwo na innych podstronach. Zachęcamy do lektury.

 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz