Zaćma, inaczej zwana kataraktą, to choroba, której wynikiem jest zmętnienie soczewki oka. Z wiekiem soczewka traci swoją przejrzystość, może stać się żółta lub brunatna. To sprawia, że do oka trafia znacznie mniej światła, a co za tym idzie – pacjent odczuwa pogorszenie ostrości widzenia, ograniczenie nasycenia barw oraz obniżenie kontrastu. Nieleczona zaćma może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku.

Rodzaje i przyczyny zaćmy

Wyróżniamy dwa rodzaje zaćmy. Pierwszym z nich jest zaćma wrodzona, której objawy choroby są widoczne już w momencie urodzenia dziecka lub pojawiają się w pierwszych latach jego życia. Drugim i najczęściej spotykanym typem choroby jest zaćma nabyta. Zaćma wrodzona najczęściej powstaje na skutek skłonności genetycznych. Zdarza się również, że jest ona chorobą współistniejącą, np. z zespołem Downa lub Turnera. Może być też skutkiem zachorowania przez matkę w trakcje ciąży na choroby wirusowe (różyczka, świnka, ospa), a także przyjmowania przez nią leków, np. kortykosteroidów czy sulfonamidów. Zaćma nabyta najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia. Może być ona wynikiem cukrzycy, zapalenia rogówki lub twardówki, urazu gałki ocznej oraz guzów wewnątrzgałkowych. W grupie ryzyka są także osoby, które cierpią na atopowe zapalenie skóry, niedoczynność przytarczyc, jaskrę dokonaną czy krótkowzroczność.

Leczenie zaćmy

Warto podkreślić, że zaćma jest chorobą uleczalną. Leczenie zaćmy odbywa się wyłącznie chirurgicznie. Zabieg trwa krótko, ok. 20-30 minut. Polega na usunięciu naturalnej, zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej. Jest to tzw. chirurgia jednego dnia, co oznacza, że pacjent po zakończonej operacji może wrócić do domu.

Bezpośrednio po zabiegu usunięcia zaćmy mogą występować zaburzenia widzenia. Jednak z dnia na dzień wzrok staje się coraz lepszy. Konieczne jest stosowanie kropli z antybiotykiem wg zaleceń lekarza, a także ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym. Do intensywnej aktywności fizycznej pacjent może powrócić po około 6 miesiącach od zabiegu.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz