Jeżeli u swojego dziecka zaobserwujesz często występujące bóle głowy, oczu, mrużenie powiek, bardzo częste mruganie czy łzawienie oczu, powinieneś jak najszybciej udać się do okulisty na konsultację medyczną. Wymienione powyżej objawy mogą bowiem sugerować, że u Twojej pociechy rozwija się wada wzroku. Wczesne wykrycie wady wzroku u dziecka zdecydowanie zwiększa szanse na jej wyleczenie. Wady, które zostaną zignorowane, z czasem będą się pogłębiać, co będzie skutkować coraz gorszym widzeniem, które ma bezpośredni wpływ na wyniki w nauce oraz na przyszłą jakość życia.

Jeśli zdecydujemy się na wizytę u okulisty, po wykonaniu podstawowych badań, będzie on mógł właściwie zdiagnozować problem okulistyczny występujący u dziecka i mu pomóc. Najczęściej spotykanymi wadami wzroku u dzieci są: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i zez. W większości przypadków dziecko będzie musiało nosić okulary. Jak je wybrać? 


Na co zwracać uwagę, wybierając oprawki dla dziecka?


Dla większości dzieci noszenie okularów jest przykrym obowiązkiem. Systematyczne noszenie okularów jest jednak często podstawowym warunkiem osiągnięcia sukcesu w leczeniu, dlatego szczególnie ważne jest właściwe dobranie okularów dla naszej pociechy. Tylko atrakcyjne i wygodne oprawki mogą sprawić, że przykry obowiązek stanie się przyjemnością, a leczenie będzie przynosiło satysfakcjonujące efekty. Oto najważniejsze rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając oprawki dla dziecka:


1. Wygoda
Dziecko musi czuć się komfortowo w swoich okularach. Wybierając je, zwróćmy uwagę na to, jak układają się na nosie. Odpowiednio dopasowane do kształtu nasady nosa oprawki będą dobrze i pewnie na nim leżały, nie powodując uczucia dyskomfortu. Podczas czytania i zabawy nie będą się z niego zsuwać. Pamiętajmy, że skóra dzieci jest wrażliwsza od dorosłej, dlatego oprawka nie może jej uciskać.


2. Kształt szkieł
W przypadku dzieci najlepszym wyborem są szkła o owalnym lub okrągłym kształcie, dzięki którym dziecko ma zapewniony naturalny zakres pola widzenia.


3. Waga oprawek
Oprawki dziecka nie powinny być zbyt ciężkie. Tylko ich niewielka waga spowoduje, że dziecko nie będzie ich zauważać i, co za tym idzie, chętniej będzie je nosić.


4. Długość zausznika
Zausznik nie może być za długi, gdyż będzie uwierał dziecko, które na pewno będzie chciało jak najczęściej zdejmować okulary.


5. Odpowiednia wielkość oprawki
Wybierając okulary dla dzieci, musimy pamiętać, że są to istoty niebywale energiczne i żywiołowe, a więc w czasie zabawy okulary mogą często zsuwać się im lekko z nosa, dlatego muszą być one odrobinę większe. Odpowiednio większy rozmiar okularów sprawi, że nawet podczas zabawy dziecko będzie ciągle patrzeć przez soczewki.

 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz