Z wiekiem nasza skóra traci swoją sprężystość i elastyczność, co powoduje powstawanie zmarszczek, a u niektórych osób może objawiać się także pod postacią zbyt dużej ilości tkanki skórnej w okolicy powiek górnych albo dolnych. Takie zjawisko jest najczęściej nazywane opadającymi powiekami, a osoby, które je mają, wyglądają przez nie na dużo starsze, ciągle zasmucone i niewyspane. Operacje opadających powiek mają więc uzasadnienie z estetycznego punktu widzenia, ale okazuje się, że nie on jest tu najistotniejszy.

Pacjenci z takim defektem mają bowiem problemy z normalnym codziennym funkcjonowaniem, znacznie utrudniona jest np. praca przy komputerze, czytanie książek, oglądanie telewizji czy prowadzenie samochodu. Operacja powiek jest więc często jedynym wyjściem, dzięki któremu pacjent będzie mógł znowu cieszyć się doskonałym widzeniem niezaburzonym przez obwisłą skórę, co umożliwi mu również powrót do normalnego trybu życia.


Dlaczego opadają nam powieki?


Jedną z przyczyn opadających powiek jest wiek, ale nie oznacza to, że każda osoba w podeszłym wieku boryka się z tym problemem. Około 30 roku życia w naszej skórze znacznie zmniejsza się ilość włókien kolagenowych odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry. To w tym okresie można zaobserwować rozpoczęcie procesu starzenia się skóry. Jest to szczególnie widoczne w okolicy oczu, gdzie skóra jest najcieńsza. Rozwojowi tego zjawiska sprzyjają również różne choroby ogólne takie jak np.: nadczynność tarczycy czy choroby nerek, a także choroby wrodzone (np. zespół Ehlersa-Danlosa). 


Jakie operacje powiek są wykonywane w naszej klinice?


W naszej klinice okulistycznej możesz poddać się różnym zabiegom plastycznym, dzięki którym pozbędziesz się problemu opadających powiek, a także tzw. poduszki pod oczami, czyli przepukliny tłuszczowej powstałej na skutek osłabienia przegrody oczodołowej w głębszych partiach powiek oraz wielu innych schorzeń.


1. Blefaroplastyka
Ten zabieg polega na usunięciu zarówno nadmiaru skóry z powiek, jak i pozbycia się nieestetycznych poduszek tłuszczowych pod oczami.


2. Rekonstrukcja odwiniętej powieki
Zabieg ten jest polecany dla pacjentów, u których zdiagnozowane zostanie odwinięcie powieki. W wyniku tej dolegliwości oko może boleć, nadmiernie łzawić, a także piec, ponieważ jest za bardzo odsłonięte, a przez to narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Podczas zabiegu lekarz rekonstruuje odwiniętą powiekę poprzez przywrócenie jej odpowiedniego napięcia położenia, zakładając szwy albo wycinając część powieki.


3. Rekonstrukcja podwiniętej powieki
Zabieg jest przeprowadzany u osób, u których występuje problem podwiniętej powieki, który może powodować ból oka i pogorszenie widzenia. Lekarz podczas rekonstrukcji przywraca powiece jej optymalne położenie, używając do tego specjalnych szwów lub wzmacniając chirurgicznie jej mięśnie.


4. Usunięcie skrzydlika
Jeżeli u pacjenta zostanie rozpoznany tzw. skrzydlik, można go bezpiecznie usunąć w naszej klinice. Jest to choroba, której przyczyną jest najczęściej nadmierna ekspozycja oka na promieniowanie ultrafioletowe. Objawia się przerostem błony w kierunku rogówki oka, która w rezultacie przybiera specyficzny kształt skrzydła. Jest powodem bardzo słabego widzenia. Podczas zabiegu skrzydlik jest wycinany, a powstały ubytek zastępowany przeszczepem ze spojówki.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz