Jaskra jej bardzo popularną chorobą oczu. Nie wiadomo czym dokładnie jest jaskra. Charakteryzuje się ja jako zespół chorób oczu, które stopniowo prowadzą do zaniku nerwów wzrokowych, w wyniku czego dochodzi do upośledzenia przedniego odcinka oka i utraty wzroku. Ślepota wywołana tą chorobą jest niestety nieodwracalna, dlatego tak istotnym staje się wczesne jej wykrycie i działania mające na celu zatrzymanie postępowania procesu chorobotwórczego. 

Czym jest jaskra 

Aby dokładnie określić czym jest jaskra trzeba na wstępie podkreślić. Przy obecnym stanie wiedzy okulistycznej trudno jednoznacznie określić jaskrę jako jedną jednostkę chorobową. Wręcz przeciwnie jaskra stanowi zespół chorób, które upośledzając nerwy wzrokowe w konsekswencji prowadzą do nieodwracalnej ślepoty. Do uszkodzenia nerwu wzrokowego dochodzi  na skutek gromadzącej się w oku cieczy wodnistej, która powoduje wzrost ciśnienia, napieranie na nerwy i tym samym uszkodzenie ich. Prawidłowo działające oko charakteryzuje się swobodnie krążącą w przedniej komorze oka cieczą wodnistą o odpowiednim poziomie ciśnienia, które stymulują napływ i odpływ cieczy z komór oka. Wszelkie zaburzenia tego procesu mogą w konsekwencji prowadzić do pogarszającego się wzroku, a w ostateczności do jaskry. Pośród przyczyn jaskry można wymienić także te powiązane z innymi przewlekłymi chorobami, takimi jak cukrzyca, miażdżyca czy hiperlipidemia. Genezę choroby naukowcy wiążą także z uszkodzeniami siatkówki oka przy obecnymi przy innych wadach wzroku, osobom doświadczającym permanentnego stresu lub migreny, a także tym, którzy borykają się z wysokim ciśnieniem tętniczym.

Leczenie jaskry

Jaskra bywa podstępną i trudną do wykrycia chorobą, która może się długo rozwijać bez wyraźnych objawów, dlatego bywa tak niebezpieczna. W leczeniu jaskry najważniejsza jest profilaktyka, zwłaszcza u osób należących do grona szczególnie narażonych na występowanie tej choroby, np. ciśnieniowcy, migrenowcy, osoby chorujące na cukrzycę lub miażdżycę. Wczesna diagnoza daje większe szanse na uratowanie wzroku, dlatego jest tak istotna. Wskazaniami do udania się na wizytę do okulisty są wszelkie bóle oka powiązane z nudnościami lub biegunkami, postępujące pogorszenie wzroku, zaczerwienienie gałki ocznej, czy tzw. widzenie tunelowe, zawężające pole widzenia. 

Nasza klinika Kalmedica specjalizuje się w leczeniu przedniego odcinka oka, dzięki czemu z powodzeniem możemy wykonać dla Państwa zabieg laserowej korekcji oka w zakresie leczenia jaskry. Początkowe stadia choroby można leczyć specjalistycznymi kroplami, które są najmniej inwazyjnym sposobem poradzenia sobie z problemem wzrastającego ciśnienia w oku pacjenta. Są to na ogół bardzo silne leki, dlatego trzeba ściśle przestrzegać zaleceń lekarza co do stosowania odpowiedniej ilości kropel i częstotliwości zakraplania oka. Innymi sposobami leczenia zaawansowanych stadiów jaskry, dających szansę zatrzymania choroby są zabiegi laserowe, do których zaliczamy irydoplastykę i irydotomię oraz operacje polegająca na wymianie soczewki oka lub wykonaniu sztucznego odpływu oka, aby ciecz wodnista znajdowała ujście do komór. Uleczalność jaskry jest uzależniona od rodzaju choroby oraz jej proweniencji. 

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz