AMD, czyli Age-related Macular Degeneration (po polsku zwyrodnienie plamki żółtej), to często spotykana postępująca choroba oczu. Plamka żółta jest punktem na siatkówce oka, które odpowiedzialne jest za prawidłowy odbiór obrazu i zdolność rozróżniania barw. Zwyrodnienie tej części oka najczęściej występuje u kobiet po 50. roku życia, lecz jej inna postać, tzw. wysiękowa może pojawić się także u osób młodych. Zwyrodnienie dotyczy jednego lub dwojga oczu i nierzadko prowadzi do całkowitej ślepoty. Jest to choroba przewlekła o nieznanych przyczynach. Rozważa się podłoże genetyczne, długotrwałe działanie szkodliwych czynników takich jak ostre światło, a także wiek, płeć, rasę oraz niedobór przeciwutleniaczy w diecie.

Objawy AMD

Choroba ta powoduje problemy z widzeniem centralnym i znacznie utrudnia codzienne życie – rozpoznawanie twarzy, czytanie, wykonywanie pracy, kierowanie pojazdem, a nawet bezpieczne poruszanie się. Osoby cierpiące na AMD zauważają ciemną plamę w centrum pola widzenia, obraz jest zniekształcony a barwy przytłumione. Powyższe objawy mogą narastać powoli (w ponad 85% przypadków) albo szybko. Każde niepokojące objawy związane z ostrością widzenia, zniekształceniem obrazu, intensywnością widzianych barw lub inny dyskomfort, powinny nas skłonić do jak najszybszej wizyty u okulisty i dalszej diagnostyki.

Skuteczne metody leczenia

Jeżeli zdiagnozowano u nas AMD, wskazane jest dalsze leczenie w celu zatrzymania choroby. Obecnie schorzenie to leczy się na trzy sposoby – metodą fotodynamiczną, chirurgiczną oraz farmakologiczną. Dwie pierwsze metody obarczone są dość dużym ryzykiem powikłań i uznawane za mało skuteczne. Dlatego poleca się terapię farmakologiczną z wykorzystaniem leku EYLEA. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, jest bezpieczny i bezbolesny. Polega na wstrzyknięciu leku w gałkę oczną. EYLEA hamuje wyciek z naczyń krwionośnych oraz ich rozrost, a ponadto może naprawić powstałe przez chorobę uszkodzenia. Rekonwalescencja po zabiegu trwa zaledwie kilka dni, kiedy oko może być zaczerwienione i mogą być widoczne ruchome punkty lub plamki.

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz