ENDOSKOPOWE OPERACJE ZATOK

endoskopowe operacje zatok

Brak poprawy po leczeniu zachowawczym jest wskazaniem do leczenia operacyjnego.

Rozróżnia się dwa rodzaje zabiegów: 

 • zabiegi czynnościowe, 
 • radykalne 

  Zabiegi radykalne polegają na szerokim otwarciu chorej zatoki do nosa, z reguły nie w miejscu jej naturalnego ujścia i na całkowitym usunięciu błony śluzowej w całości z wnętrza zmienionej chorobowo zatoki. Zmienioną zapalnie zatokę szczękową otwiera się wykonując otwór w ścianie przedniej pod wargą w przedsionku jamy ustnej nad dziąsłami. Po tego typu zabiegach w okresie pooperacyjnym mogą wystąpić obrzęki twarzy i długotrwałe bóle zębów po stronie operowanej.

  Zabiegi czynnościowe z wykorzystaniem techniki endoskopowej umożliwiają precyzyjne usunięcie zmian chorobowych z chorej zatoki przy zachowaniu zdrowych niezmienionych tkanek. Ten rodzaj zabiegów nazywany jest chirurgią czynnościową zatok przynosowych FESS.

Metoda chirurgii czynnościowej nosa i zatok przynosowych FESS - polega na endoskopowym wewnątrznosowym odblokowaniu naturalnych ujść zatok przynosowych. W wyniku usunięcia nieprawidłowości anatomicznych lub chorobowo zmienionych tkanek z okolicy ujść zatok przywrócony zostaje drenaż i wentylacja zatok i co prowadzi do ustąpienia dolegliwości takich jak bóle głowy, nawracający katar, niedrożność nosa, zaburzenia węchu. Dostęp do miejsc zmienionych chorobowo odbywa się przez przednie otwory nosowe bez możliwości powstania zmian bliznowatych na twarzy za pomocą odpowiednich mikronarzędzi chirurgicznych. Zabieg operacyjny przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

FESS pozwala na oczyszczenie wszystkich zatok – szczękowych, czołowych, sitowych czy klinowych, dzięki czemu przynosi znakomity efekt kompleksowego ograniczenia procesu zapalnego. 

Efekt zabiegu:

 •  Przywrócenie prawidłowej wentylacji zatok przynosowych
 •  Odzyskanie prawidłowego mechanizmu oczyszczania zatok
 •  Udrożnienie naturalnych połączeń zatok z jamą nosową
 •  Wyeliminowanie przyczny zapalenia zatok przynosowych
 •  Zminimalizowanie inwazyjności zabiegu, 
 •  Skrócenie okresu rekonwalescencji.

W naszym szpitalu operacje endoskopowe zatok będzie wykonywał

Dr.n.med. Szczepan Bratek
Specjalista laryngolog

Rejestracja telefoniczna: +48 62 502 46 61 

 

Zobacz wszystkie aktualności

Rezerwacja wizyty

Rejestracja telefoniczna

Pn - Pt  8:00 - 18:00

(62) 502 46 61

Całodobowy e-mail:

rejestracja@kalmedica.com.pl

 

Rejestracja osobista

Rejestracja wizyt do lekarzy specjalistów

odbywa się w godzinach pracy poradni

ul. Częstochowska 71-75,

62-800 Kalisz